9.8.2017 / Gösterim Sayısı : 422

Fındık Hasat Sezonu Şenlikle Başladı

#Fındık Hasat Şenliği 2017

İlimizin ve bölgemizin en önemli gelir kaynağı olan ve yıllık ortalama 2-2,5 milyar dolar ihracat geliri sağlanan fındıkta resmi hasadın başlaması münasebetiyle Perşembe ilçesi Doğanköy mahallesinde Fındık Hasat Şenliği düzenlendi.

Fındık Hasat Şenliği'ne Vali Seddar YAVUZ, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet ÇORUH, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal YILMAZ, İlçe Kaymakamları ve İlçe Belediye Başkanları, , Kurum amirleri, Ziraat Odası Başkanları ve çok sayıda üreticimiz katılmıştır.

Bahçe sahibi Mehmet Zafer AK'ın açılış konuşmasıyla başlayan şenlikte, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan SOYDAN da bir konuşma yapmıştır. Ardından söz alan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Kemal YILMAZ yaptığı konuşmada; "Son on yıllık fındık üretim rakamlarımızın ortalaması alındığında ülkemizin yaklaşık 550 bin ton yıllık fındık üretiminin olduğu görülmektedir. Bu haliyle ülkemiz dünya fındık üretiminin %65-70'ini tek başına üretmektedir. Ordu ise ortalama 150-200 bin tonluk yıllık üretimi ile dünya fındığının % 25 ini tek başına üreten il olarak fındığın merkezi konumundadır.

Üretimde ve dikim alanları bakımından lideri olduğumuz fındıkta birim alan verimi bakımından aynı şeyleri söylemek maalesef mümkün değildir. Dünyanın değişik ülkelerinde dekara 300-400 kg fındık alınabilirken ülkemizde dekara verim 90-100 kg civarındadır. Tabi bu verim düşüklüğünün bir kısmı bahçelerimizin yaşlı olması, coğrafyamızın güçlüğü, eğimli arazilerimiz ve parçalı arazi yapımızdan kaynaklı olabilir. Sebebi her ne olursa olsun birim alan verimimiz lider ülkeye yakışmayacak durumdadır. İşte bu düşünceyle yola çıkarak İl Müdürlüğü olarak birim alan verimimizi artırmak ve lider ülkeye yakışır seviyeye getirmek için projeler hazırlayarak uygulamaya başladık. Bu projeleri uygularken lider ülkeye yakışır verim ve kaliteye ulaşarak, hem üreticimizin hem de ülkemizin daha çok kazanmasını sağlamak istiyorduk. Çalışmalarımızı dekara sağlayacağımız 10 kg'lık bir verim artışının dahi bu ilin ekonomisine yıllık 200 milyon TL ilave kazanç sağlayacağını bilerek büyük bir sorumlulukla gerçekleştirdik. Uyguladığımız projelerden birisi olan "Her İlçede Örnek Fındık Bahçeleri Projesi" ile ilçelerimizde toplam 225 dekar alanda örnek fındık bahçeleri oluşturduk. Bu projeyi başlattığımızda sonuçlarını tarla günü yapmak suretiyle üreticilerimize göstereceğimizi duyurmuştuk. İşte bugün gelinen noktada dekara 100 kg olan verimi 250-300 kg'lara çıkarmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün bu bahçemizde ve örnek bahçelerimizin tamamında çalışınca, işi tekniğine uygun yapınca, yüksek verim alınabileceğini tüm üreticilerimize göstermiş bulunuyoruz. Şunu ifade etmek istiyorum ki dünya fındık üretiminin %25 ini tek başına gerçekleştiren ilimiz üreticilerine yakışan dünyaya örnek olmaktır. Ordu artık örnek alan il değil, dünyaya örnek olan bir il olacaktır. Bu çalışma sonuçları bunu göstermiştir. Bundan sonraki süreçte Sayın Valimizin himayesinde yapacağımız projelerle ilimizin fındık üretimini ve kaliteyi artıracağız. Böylece üreticilerimizin daha çok kazanmasını, dolayısıyla ülkemizin daha çok kazanmasını sağlayacağız. Netice olarak lider ülkeye yakışır verim ve kaliteye ulaşacağız. Sayın Valimizin talimatları doğrultusunda uygulayacağımız yeni projelerle fındık üretimini artıracağımızı ve yeni örnek bahçeler oluşturacağımızı buradan ifade ederek sözlerimi noktalarken başta Sayın Valimiz olmak üzere çalışmalarımıza destek veren, projede emeği geçen, katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyor, içinde bulunduğumuz hasat sezonunun hayırlara vesile olmasını ve üreticilerimizin ürünlerinin bol ve kazançlarının bereketli olmasını diliyorum." demiştir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal YILMAZ' ın konuşmasının ardından söz alan Vali Seddar YAVUZ; Alan Bazlı Destek ödemeleri kapsamında, 2009 yılından bu yana her yıl yaklaşık 300 milyon, toplamda da 2.2 milyara yakın rakamın fındık üreticisine aktarıldığını hatırlatarak fındık üreticilerinin sorunlarının giderilmesi için Hükümet tarafından çalışma yapıldığını ifade etti. Üreticinin mağdur edilmeyeceğinin altını çizen Vali Seddar Yavuz, örnek uygulamaların üretici ile buluşturulması gerektiğini söyledi. Önümüzdeki günlerde Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı destekleriyle büyük bir projenin üreticilerle buluşacağını belirten Vali Yavuz şunları dile getirdi: "Bizim bir ve beraber olmaya, çalışmaya ve üretmeye ihtiyacımız var. Daha çok çalışacağız, çünkü bu asır bizim asrımız olacak. Bizim asrımız olabilmesi için her alanda en iyiyi bulmalıyız. Bunu nasıl yapabiliriz? Somut olarak bugün tarımı konuşuyoruz. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde 282 tane teknik personel var. İl ölçeğinde bu iyi bir rakam. Bizim tarım tekniklerini, ziraat mühendislerimizin tavsiyelerini yerine getirmemiz gerekiyor. Bununla ilgili elbette bizim, örnek uygulamaları sizlerle buluşturmamız gerekiyor. O yüzden bir ve beraber olalım, kardeş olalım, önümüze güvenle bakalım. Bizim aşamayacağımız herhangi bir engel yoktur. Ümitsizliğe asla yer yoktur. Biz mutlaka küresel ve güçlü bir Türkiye olacağız. Bunun temel şartı çalışmak, çalışmak, çalışmak. Ve medeniyetimizden beslenmek. Asla bin yıllık medeniyetimizden ayrılmayacağız. Bizi biz yapan değerlere sahip çıkacağız, saygı göstereceğiz." diyerek sözlerine son vermiştir. 

Konuşmaların ardından Vali Seddar Yavuz ve beraberinde bulunan protokol mensupları İl Müftümüz Mürsel ÖZTÜRK' ün yapmış olduğu dua ile birlikte örnek fındık bahçesine girerek bahçe gezilmiş, temsili fındık hasadı yapılmıştır. Ayrıca hasat şenliğinde ilk defa fındık hasat makinası kullanılarak fındık hasadı yapılmış ve katılımcılara makine hakkında bilgi verilmiştir. Program yapılan ikramla sona ermiştir.

''