14.6.2017 / Gösterim Sayısı : 419

2017 Üretim Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuruları 30 Haziran 2017 Tarihinde Sona Eriyor

Bilindiği gibi Çiftçi kayıt Sistemi ( ÇKS ) başvuruları tüm tarımsal desteklemelerin temelini oluşturmakta olup, bu başvurular olmaksızın fındık alan bazlı gelir desteği, mazot ve gübre desteği vb. herhangi bir tarımsal destekleme ödemelerinden yararlanmak mümkün olmamaktadır. İlimiz genelinde 120 bini aşkın çiftçimiz bulunmaktadır. Çiftçilerimizin bir bölümünün henüz 2017 üretim yılı çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) başvurularını yapmadıkları görülmektedir.

Üreticilerimizin öncelikle, başvuru yapıp yapmadıklarını öğrenmek üzere bağlı bulundukları ilçe Müdürlüklerimizden bilgi edinmeleri gerekmektedir. 2017 üretim yılı başvurularını yapmayan üreticilerimizin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydı yaptırmak veya mevcut kaydı güncellemek üzere birinci aşamada, Çiftçi Kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı oldukları İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzden 2017 üretim yılı için Çiftçi Kayıt Formlarını almak suretiyle Ziraat Odalarına giderek üretim yılına ilişkin Çiftçi Belgesi almaları, daha sonra ise İlçe Müdürlüklerimizden aldıkları formları, beyan ettikleri tarım arazilerinin bulunduğu mahalle muhtar ve azalarına onaylatıp, ilçe Müdürlüklerimize makbuz karşılığı teslim ederek başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu itibarla; ilimiz genelinde 2017 üretim yılı çiftçi kayıt sistemi başvurularını yapıp yapmadığından emin olmayan üreticilerimizin bilgi edinmek üzere, başvurularını henüz yapmayan üreticilerimizin de başvurularını yapmak için İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir.

Değerli üreticilerimize önemle duyurulur.


''