8.6.2017 / Gösterim Sayısı : 447

Fındık Külleme Hastalığı Tarla Okulu Eğitimleri Yapılıyor

#Fındık Külleme Hastalığı Tarla Okulu Eğitimleri Yapılıyor

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğümüz koordinasyonunda, İlçe Müdürlüklerimizin işbirliğinde Fındıkta Entegre Mücadele Projesi ve İyi Tarım Uygulamaları projelerinde yer alan üreticilerimiz başta olmak üzere, tüm çiftçilerimize yönelik Tarla Okulu Eğitimleri programı kapsamında Fındıkta Külleme Hastalığı ile ilaçlı mücadele konusunda arazide uygulamalı eğitimler yapılmaktadır.  

Bu kapsamda, Altınordu, Çamaş, Kabadüz, Kumru, Ulubey, Perşembe ve Gülyalı İlçelerimizde eğitimler yapılmış olup, Gülyalı İlçemiz Kestane mahallesinde geniş katılımlı olarak gerçekleştirilen eğitime İl Müdürümüz Kemal YILMAZ da katılmıştır. İl Müdürümüz Kemal YILMAZ eğitimde yaptığı konuşmada; İlimizin ana geçim kaynağı olan fındığın en önemli hastalıklarından biri olan külleme, özellikle son yıllarda fındığın miktar ve kalitesine ciddi zararlar vermiştir. Hastalıkla mücadele mümkün olup, öncelikle kültürel tedbirler olan budama, dip sürgünü temizliği, yabancı ot mücadelesi ve bulaşık bitki artıklarının imhası işlemlerinin tekniğine uygun olarak yapılması gerekmektedir. Kimyasal mücadele ise; önceki yıllarda da İlimizde hastalık görüldüğünden belirtiler görülmeden çotanak oluşum aşamasından itibaren hastalığın seyrine göre 3-4 defa ruhsatlı ilaçlarla tam bir kaplama şeklinde mücadele yapılması gerekmektedir. dedi.

Yapılan eğitimde Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü personellerimizden Ziraat Mühendisi Ömür DUYAR, entegre mücadelenin kısaca, "Zararlıların Yönetim Sistemi" olarak ifade edildiğini, geniş anlamda ise entegre mücadelenin, Zararlı organizmaların popülasyon dinamikleri ve çevre ile ilişkilerini dikkate alarak, uygun olan tüm mücadele yöntem ve tekniklerini uyumlu bir şekilde kullanarak, zararlı organizmaların popülasyon yoğunluklarını ekonomik zarar seviyesinin altında tutan bir zararlı yönetim sistemi olduğunu belirtmiştir.

Yine Entegre mücadelenin hedeflerinin kaliteli ve ilaç kalıntısı bulunmayan ürün elde edilmesi, faydalı organizmaların ve korunması ve desteklenmesi, çiftçilerin kendi bahçesini düzenli aralıklarla kontrol edebilme ve karar verebilme düzeyine getirilmesi, ilaçların çevrede yarattığı olumsuzlukların en aza indirilmesi olduğunu belirtmiştir.

Devamında Gülyalı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ramazan ELEVÜLÜ üreticilerimizin bu günlerde yapması gereken uygulamalar olan fındıkta yabancı ot, fındık kozalak akarı, fındıkta külleme, fındık kurdu ve fındık yeşil kokarcası ağırlıklı olmak üzere diğer fındık hastalık ve zararlıları ile yetiştiricilik hakkında bilgiler vermiştir.

Yapılan bu eğitimlere 193 adet üreticimizin katılmıştır. Toplantılardan sonra üreticilerimizin soruları cevaplandırılmıştır.

Eğitimlerimiz diğer ilçelerimizde de  devam edecektir.


''