13.4.2017 / Gösterim Sayısı : 730

Kumru İlçemizde Fındıkta İyi Tarım Uygulaması ve Fındıkta Külleme Konulu Eğitim Toplantısı Düzenlendi

#Kumru İlçemizde Fındıkta İyi Tarım Uygulaması ve Fındıkta Külleme Konulu Eğitim Toplantısı Düzenlendi

İyi Tarım Uygulamaları; Tarımsal üretim sisteminin sosyal açıdan yaşanabilir, ekonomik açıdan karlı ve verimli, insan sağlığını koruyan, hayvan sağlığı ve refahı ile çevreye önem veren bir hale getirilmesi için uygulanması gereken işlemler olarak tanımlan ve topraktan sofraya kadar uzanan bütün üretim ve pazarlama aşamalarını kapsayan bir süreçtir.

Bu kapsamda Kumru İlçemiz Yeniakçaalan mahallesinde Kumru İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Funda GÜNEŞ, Ordu Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nusret ŞAHİN, Kumru Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir ÖNGEN, Ziraat Mühendisleri Ömür DUYAR ile Ali Kemal GÜR ve çiftçilerin katılımıyla "Fındıkta İyi Tarım Uygulaması ve Fındıkta Külleme" konulu eğitim toplantısı düzenlenmiştir.

Düzenlenen eğitim toplantısında;  İyi Tarım Uygulamalarının, gerek kaliteli ve verimli bir tarımsal üretim, gerekse güvenli gıda tüketimi açısından önemi vurgulanarak,  iyi tarım uygulamasıyla üreticilerimizin kazancı ve rekabet gücünün artacağı gibi tüketicilerin de sağlığının korunmuş olacağı belirtilmiştir. Toprak sağlığının korunması, tarım ilaçlarına bağımlılığın azaltılması ve bitki sağlığının maksimum düzeyde sağlanabilmesi için üretim sırasında yapılan bütün işlemlerin çiftiler tarafından kayıt altına alınması gerektiği ve daha sonra yapılacak kontroller için saklı tutulması gerektiği hatırlatılmıştır.  

Ayrıca konu uzmanları tarafından fındık bitkisinin önemli hastalıklarından biri olan fındıkta külleme hastalığı ve fındık kozalak akarı konusunda da bilgi verilmiştir. Verim ve kaliteyi olumsuz etkileyen bu hastalıklarla mücadele yöntemleri anlatılarak, çiftçilerimizin yetiştiricilikte karşılaştıkları sorunların neler olduğu ve çözümleri anlatılmıştır. 


''